Nasza instalacja solarna Ubiquiti SunMAX

Tematy dotyczące wykorzystania paneli słonecznych Ubiquiti SunMAX
anteny24
Administrator
Posty: 163
Rejestracja: 30 lis 2017, 15:27

Nasza instalacja solarna Ubiquiti SunMAX

Post autor: anteny24 » 21 sty 2018, 16:48

Czerwiec 2017r. - naszainstalacja rozrosła się o 30 dodatkowych paneli Ubiquiti SunMAX. Powierzchnia zagospodarowana na cały system to około 130m2.
Cały system maksymalnie może wytworzyć 10kWh, co oczywiście jest założeniem czysto teoretycznym. W praktyce zbyt wiele warunków wpływa na zmniejszenie wydajności paneli – zachmurzenie, zacienienie lub wszelkie zabrudzenia.
Przy słonecznym dniu instalacja jest w stanie oddać do sieci 30kWh, czyli obecnie produkcja przewyższa zużycie.

Szczegóły znajdziecie tutaj -> https://www.anteny24.pl/nasza-instalacj ... 4-i-sunmax

My też czerpiemy energie ze słońca !! :arrow: :idea: :idea:

dcorep
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2018, 17:30

Re: Nasza instalacja solarna Ubiquiti SunMAX

Post autor: dcorep » 23 kwie 2018, 17:42

Witam,

Wspaniała instalacja i świetny pomysł, już od dawna przymierzam się do UBNT SunMax, jest pewien problem o który chciałbym zapytać, mianowicie samo podleczenie do sieci energetycznej, w moim przypadku Tauron, wymaga on złożenia wniosku o mikroinstalacje (https://www.tauron.pl/dla-domu/obsluga- ... instalacja) wraz z podpisem specjalisty, który podłącza zestaw. Ubnt SunMax jest prosty w montażu i nadaje się do samodzielnego złożenia, chciałbym wykonać tez samodzielnie, bo nikt inny nie wykonuje instalacji na produktach UBNT, obdzwoniłem już wiele firm, maja swoje zestawy na jednym falowniku w tej samej cenie, jak w waszym przypadku wyglądał ostatnie finałowe podpięcie to sieci elektrycznej tego zestawu. Proszę o jakieś informacje, jest to podobno konieczność zanim zamówimy zestaw, 30 dni przed rozpoczęciem pracy.
Z góry dziękuje za wskazówki

Pozdrawiam

anteny24
Administrator
Posty: 163
Rejestracja: 30 lis 2017, 15:27

Re: Nasza instalacja solarna Ubiquiti SunMAX

Post autor: anteny24 » 26 kwie 2018, 16:16

Witam,

UBNT SunMax, jest dość prosty w montażu i właśnie cały montaż wykonaliśmy osobiście.
Instalacja SunMax kończy się na urządzeniu EndRun (SM-EC-EU). Do jego złącza blokowego podłączamy kabel instalacyjny biegnący drugim końcem do punktu wpięcia się do instalacji elektrycznej budynku. Tu fotka podłączenia EndRun wersji US

endrun.jpg
endrun.jpg (638.15 KiB) Przejrzano 19593 razy

Nasza wersja EU ma oczywiście trzy przewody L,N,GND.

Słowo o punkcie wpięcia się do instalacji elektrycznej budynku. Nie musi być to wcale główna tablica z układem pomiarowym, choć oczywiście jest to najlepsze miejsce. Punkt wpięcia musi po prostu być w stanie przekazać produkowaną energię do odbiorników w domu lub do sieci energetycznej bez obawy 'spalenia' instalacji budynku. Nasza instalacja SunMax podzielona jest na 4 segmenty po 2,5kW każdy i od każdego segmentu biegną kable 2,5mm2 podłączone dolnym końcem do zabezpieczeń typu B16. Naszym punktem wpięcia jest dodatkowa tablica z zabezpieczeniami znajdująca się w magazynie. Układ pomiarowy i główna tablica z zabezpieczeniami znajduję się w innym budynku.

Odnośnie formalnej części... My również podlegamy pod Tauron. Jest dokładnie tak jak Pan pisze we wniosku jest miejsce na podpis uprawnionej osoby.
Osobą tą może być posiadacz uprawnień SEP grupy drugiej (Dozoru) lub oczywiście budowlanych pod kątem instalacji elektrycznych.
Jak wspomniałem my zmontowaliśmy instalację samodzielnie i potrzebowaliśmy tylko samego podpisu. Podpisem tym osoba go składająca poświadcza, iż montaż wykonano zgodnie ze sztuką i wymogami bezpieczeństwa. Podpis oczywiście kosztuje i dodatkowo zależnie, czy jesteśmy znani tej osobie, czy nie będzie on chciał wszystko obejrzeć lub nie.

Montaż i podłączenie do sieci można wykonać w dowolnym czasie. Bezwzględnie NIE WOLNO podłączyć instalacji do pracującej sieci (podnieść wspomnianych zabezpieczeń) do momentu pojawienia się panów z Tauronu w celu wymiany obecnego licznika na na licznik dwukierunkowy. Po ich wizycie już można to zrobić. Panowie pojawią się oczywiście po uprzednim złożeniu wniosku.

dcorep
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2018, 17:30

Re: Nasza instalacja solarna Ubiquiti SunMAX

Post autor: dcorep » 23 maja 2018, 10:29

Witam, pieknie dziekuje za odpowiedz, ewidentnie zmieniam zdanie co do samodzielnej instalacji nie jest to takie stradzne z obecnym prawem budowlanym, jeszcze rez dziekuje, jest jeszcze jedna wontpliwosc, jak tak zaglebiam sie w systemy solalryjne, wyglada na to ze przecietne invertery podczas utraty produ z sieci wylaczaja sie wraz z dostawca, przy braku bateri nawet w dzien nie zadzialaja jak backup zasilanie, jak ma sie do tego zestaw Ubnt, wyglada ze wszystko wychodzi z Gateway do sieci, czy podczas slonecznego dnie kiedy dostawca (Tauron) odetnie zrudlo energi zestaw SunMAX pozwoli na dzialanie?. Moze udalo sie juz to sprawdzic w rzeczywistosci.


Pozdrawiam

ODPOWIEDZ