Zewnętrzna sieć Wi-Fi

Dyskusje na temat oprogramowania Ubiquiti AirOS
tbrz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 16 gru 2018, 23:44

Zewnętrzna sieć Wi-Fi

Post autor: tbrz » 17 gru 2018, 8:15

WItam,

Próbuję dobrać sprzęt do tworzonej sieci bezprzewodowej i zainteresowany jestem sprzętem Ubiquiti, nie wiem tylko co wybrać (nie jednak wykluczam innych marek)

Rysunek poglądowy
siec.png
siec.png (10.09 KiB) Przejrzano 6041 razy
Około 3 urządzeń połączony z access pointem w 1 sieci (jedno ssid i hasło). Na access poincie komputer

O samej sieci
- 2,4 Ghz
- sieć zewnętrzna (na otwartym), line of sight pomiędzy access point'em a stacjami
- odległość między stacjami a access pointem chciałbym móc wyciągnąć do 1 kilometra
- Access point będzie wyżej położony niż stacje (kilkanascię do 20 metrów różnicy),
ale odległość między punktami nie będzie mniejsza niż powiedzmy 100 metrów
- przepustowość ma znaczenie drugorzędne,
- Zasilanie - najlepiej PoE - O ile na access poincie mogę mieć zasilanie 230V, o tyle na stacjach moge mieć do 24V tylko.
Czy istnieją jakieś adaptery PoE zasilane z 24V?

Na oku miałem wykorzystanie np. Ubiquiti Loco M2 jako access point, ale nie wiem czy to się nadaje. Na stacje nie mam pomysłu, myślałem może nad jakimiś antenami kierunkowymi zwróconymi na access point (Nanobeam, powerbeam na przykład? Czy to byłoby możliwe?).
Nie mogę też za bardzo określic narazie dokładnego położenia stacji. Czy np zakładając ze użyłbym LocoM2 jak AP, czy mógłbym np poprzez switch podłączać kolejne Loco zeby np pokryc sieć w przeciwnym kierunku do pierwszej anteny?

Trochę się rozpisałem :D Z góry dzięki za propozycje

anteny24
Administrator
Posty: 163
Rejestracja: 30 lis 2017, 15:27

Re: Zewnętrzna sieć Wi-Fi

Post autor: anteny24 » 18 gru 2018, 10:39

Witamy witamy :)

z tego co piszesz to odległości są niewielkie (do 100m), więc proponuje jako Access Point zamontować NanostationM2, a dla klientów LocoM2

NanostationM2 -> https://www.anteny24.pl/ubiquiti-nsm2-n ... ebrigde-pl

Loco M2 -> https://www.anteny24.pl/ubiquiti-loco-m ... ebrigde-pl

Powiedz mi tylko dlaczego konkretnie musi to być częstotliwość 2,4 GHz ? :)

aBaZ
Entuzjasta
Posty: 425
Rejestracja: 11 sty 2018, 16:50

Re: Zewnętrzna sieć Wi-Fi

Post autor: aBaZ » 18 gru 2018, 11:52

Tzn. do Twojej sytuacji tbrz to pasują praktycznie wszystkie rozwiązania z rodziny Ubiquiti

Natomiast ja osobiście to był zrobił to na urządzeniach ACekowych np. Nanostation-LocoAC

Tak trochę bardziej przyszłościowo angel
LinuX is not an alternative, LinuX is the Future!

tbrz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 16 gru 2018, 23:44

Re: Zewnętrzna sieć Wi-Fi

Post autor: tbrz » 19 gru 2018, 13:36

Dziękuję za odpowiedzi.

Troszeczkę się nie zrozumieliśmy

"- odległość między stacjami a access pointem chciałbym móc wyciągnąć do 1 kilometra
- Access point będzie wyżej położony niż stacje (kilkanascię do 20 metrów różnicy),
ale odległość między punktami nie będzie mniejsza niż powiedzmy 100 metrów"

Czyli szukam czegoś. co wyciągnie od 100 m minimum do 1 kilometra.
Aktualnie przyglądam się antenie Sector + Rocket Prism.

2,4 Ghz ponieważ chcielibyśmy do tej sieci wpinać jeszcze nasz autorski sprzęt, która śmiga na 2,4Ghz.
Obszar niezaludniony, jedyny sprzęt w promieniu kilometrów będzie nasz więc pomijam argument o dużej zajętości 2,4 GHz, prędkość nie ma znaczenia, a odległość już tak :)

Pozdrawiam

aBaZ
Entuzjasta
Posty: 425
Rejestracja: 11 sty 2018, 16:50

Re: Zewnętrzna sieć Wi-Fi

Post autor: aBaZ » 20 gru 2018, 14:41

tbrz pisze:
19 gru 2018, 13:36
Dziękuję za odpowiedzi.

Troszeczkę się nie zrozumieliśmy

"- odległość między stacjami a access pointem chciałbym móc wyciągnąć do 1 kilometra
- Access point będzie wyżej położony niż stacje (kilkanascię do 20 metrów różnicy),
ale odległość między punktami nie będzie mniejsza niż powiedzmy 100 metrów"

Czyli szukam czegoś. co wyciągnie od 100 m minimum do 1 kilometra.
Aktualnie przyglądam się antenie Sector + Rocket Prism.

2,4 Ghz ponieważ chcielibyśmy do tej sieci wpinać jeszcze nasz autorski sprzęt, która śmiga na 2,4Ghz.
Obszar niezaludniony, jedyny sprzęt w promieniu kilometrów będzie nasz więc pomijam argument o dużej zajętości 2,4 GHz, prędkość nie ma znaczenia, a odległość już tak :)

Pozdrawiam

Tzn. rozwiązanie w oparciu o Nanostation jak najbardziej się sprawdzi, ale oczywiście można też użyć innych urządzeń, wszystko zależy od tego ile chcesz przeznaczyć na o budżetu.

Na pewno Nanostation jest dużo tańszym rozwiązaniem niż Ubiquiti Rocket Prism + antena sektorowa, natomiast wydaje mi się, że przy tak małej odległości to nie ma takiej potrzeby, żeby montować aż Rockety + sektor :)


Ale to jest tylko moja prywatna wizja :)
LinuX is not an alternative, LinuX is the Future!

ODPOWIEDZ